Wysokiej jakości kabel HDMI – na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni?

Podczas naszego codziennego funkcjonowania, przynajmniej raz skorzystamy z kabla HDMI, chociaż wcale nie musimy być tego świadomi. Istnieje wiele urządzeń RTV, które wiele czerpią z funkcjonalności tej technologii. Dobry kabel HDMI, może wpłynąć na wiele aspektów, jednak nie zawsze myślimy o tym, jakiego typu przewód jest przez nas stosowany.

O czym warto wiedzieć, w kwestii technologii HDMI?

Wiadomo, że to kabel HDMI jest flagowym produktem korzystającym z tej technologii, natomiast samo HDMI jest równie ciekawym zagadnieniem, o który warto się co nieco dowiedzieć. High Denition Multimedia Interface, czyli po w naszym języku – multimedialny interfejs, pozwalający na transmisję treści wideo w wysokiej jakości. Warto pamiętać, że kable HDMI nie nadają się wyłącznie do transmisji obrazu, ale też wielokanałowego dźwięku. Jest to technologia, która swój rozwój datuje na początek drugiego tysiąclecia, dlatego nie można mówić, że to jakakolwiek innowacja. Złącze HDMI posiada niejedno zastosowanie, a potwierdza to bardzo długa lista urządzeń, które są w stanie obsłużyć tę technologię. Będą to na pewno projektory, konsole do gier i oczywiście telewizory, który mogą dokonywać sprawnej wymiany treści.

Możliwością będą też rozdzielacze HDMI. Urządzenia posiadają zarówno złącze HDMI, jaki i kilka innych po drugiej stronie. To szansa, aby podłączyć kilka urządzeń do jednego, a także świetne rozwiązanie, kiedy nasz sprzęt nie posiada odpowiedniej ilości wejść HDMI.

Wybór kabla HDMI – decydujące kwestie i najważniejsze informacje

Bez wątpienia, wybierając kabel HDMI, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jego standard. Jest to technologia, której rozwój nie trwa od dziś, dlatego co jakiś czas mamy okazję wymienić starą generację na nową, a kolejny interfejs zawsze posiada coraz to lepsze parametry przesyłu. 2013 rok, to czas pojawienia się najpopularniejszego obecnie standardu, czyli HDMI 2.0, który umożliwia nam obsługę jakości Ultra HD. HDMI 2.0a miało premierę w roku 2015, a po roku HDMI 2.0b, które pozwalają na obsługę technologii HDR.

Niestety, zapominamy o istocie długości samego przewodu. Warto dowiedzieć, się jaka odległość dzieli obydwa urządzenia, które chcemy połączyć ze sobą. Na pewno nie zaszkodzi kupić nieco dłuższy kabel, gdyż będzie to mniej problematyczne niż zakup za krótkiego. Jednak istnieją też pewne granice, ponieważ 15 metrów do długość maksymalna, jaką może posiadać kabel HDMI.

Równie istotna jest jakość kabla, materiały jego wykonania oraz solidność. Sięgajmy zatem tylko po te, które posiadają pozłacane wtyki, gdyż pozwoli nam to na uzyskanie stabilnego działania i lepszych parametrów przesyłu. Najlepsze przewodu powstają z beztlenowej miedzi, jednak te z mieszanki miedzi i stali nie są o wiele gorsze. Warto jednak wiedzieć, że budżetowe modele kabli HDMI, są zazwyczaj produkowane z miedzi i aluminium i te nie gwarantują nam wieloletniego użytkowania. Jeśli jednak nie planujemy bardzo intensywnie korzystać z przewodu, będzie to produkt, który w zupełności spełni nasze wymagania.