Jako poważne wyzwanie, jawi się pierwszy wizyta dziecka u dentysty. Okazuje się, że głównie dla rodziców, którzy swoje obawy przenoszą nieświadomie na swoją pociechę. Mały pacjent, zanim pierwszy raz spotka się z dentystą, nie wie z czym to się wiąże, dlatego nie będzie odczuwał strachu. Dzieci doskonale zauważają emocje, jakie pojawiają się u ich rodziców.

Rodzice bardzo często, niewerbalnie pokazują dzieciom, że dentysty powinno się bać. Pierwsza wizyta, tak naprawdę nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami, a na pewno nie z bólem. Warto zorientować się w Internecie, które gabinety dentystyczne, mogą zaaranżować taką wizytę. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać frazę, np. ortodoncja dziecięca Warszawa.

Zachęćmy dziecko do wizyt u stomatologa

Nie da się ukryć, że małe dziecko, które zaobserwuje niepokój u swoich rodziców, nie będzie przejawiało chęci udania się do gabinetu. Sporo zatem zależy od rodziców. Wiele placówek, stomatologii dziecięcej na Żoliborzu specjalnie przygotowuje się do przyjmowania najmłodszych pacjentów. Zdarza się, że nad fotelem dentystycznym umieszczony jest monitor, gdzie dziecko może oglądać bajkę, bądź też dzięki kamerce, maluch razem ze stomatologiem odkrywa wnętrze swojej jamy ustnej.

Jeśli dziecko przystępuje już do wspólnego mycia zębów, dobrym sposobem będzie wytłumaczenie mu pewnych spraw. Chociażby to, że posiada już wszystkie ząbki, dlatego należy udać się do specjalnego lekarza, który sprawdzi czy są one zdrowe. Podczas pierwszej wizyty, dziecko będzie miało też okazję otrzymać symboliczną nagrodę za swoją dzielną postawę. Poza klasycznymi naklejkami, każdy stomatolog dziecięcy na Żoliborzu posiada też małe szczoteczki i pasty do zębów, które dziecko może zabrać do domu.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Nie jest tajemnicą, że u dentysty dziecko może czuć się niekomfortowo. Wszakże jest to miejsce nowe i całkowicie obce. Oznacza to, że rodzice powinni okazać mu wsparcie, rozładować atmosferę i uświadomić dziecko, że wszystko jest w porządku. U każdego dentysty dziecięcego na Żoliborzu, z pewnością będzie obowiązywać kolejka, dlatego powinno się ustalać wizytę na konkretną godzinę. Często spotkamy się z poczekalniami, w których będą się znajdować telewizory, ulotki, czy też zabawki dla dzieci, aby mogły umilić sobie czas.

Ortodoncja dziecięca na Żoliborzu, ale i wszędzie indziej, warunkuje samodzielnie siedzenie dziecka na fotelu, jego wiekiem. Kiedy dziecko nie ukończy jeszcze 3 lat, często mały pacjent siedzi na kolanach u swojego opiekuna, w taki sposób, aby byli zwróceni w kierunku dentysty.

Bardzo istotne jest odnalezienie odpowiedniego dentysty dla dzieci na Żoliborzu, który zdobędzie zaufanie małego pacjenta, chociażby pokazując mu swój gabinet, różnego rodzaju narzędzia, jeśli uda mu się wzbudzić jego zainteresowanie, znacznie pomoże to zaaklimatyzować się dziecku z nowym miejscem. Podczas, kiedy będzie z nim rozmawiał, zachęci je do otwarcia buzi, przy czym sprawnie obejrzy jego uzębienie. W wypadku, kiedy mamy do czynienia już z kilkuletnim dzieckiem, istnieje jedna, dość popularna i skuteczna metoda. Podaje się dziecku lusterko dentystyczne, którym powinien on samodzielnie badać ząbki maskotce lub lalce, a dentysta w tym czasie, będzie mógł zbadać jego uzębienie. W wypadku znalezienia jakiegokolwiek ubytku, warto umówić się od razu na następną wizytę. Sam zabieg, najczęściej nie trwa dłużej niż kwadrans. Z pewnością ułatwi sprawę, przedstawienie i opisanie dziecku, co krok po kroku będzie działo się podczas takiej wizyty. Z pewnością złą praktyką jest okłamywanie dziecka i obiecywanie mu, że dentysta jedynie zerknie na jego ząbki, w wypadku kiedy mamy pewność, że wymagane będzie borowanie. Bardzo zachęcające dla dzieci, bywają chociażby kolorowe i brokatowe plomby. Niektóre gabinety stosują też komputerowe znieczulenie bądź specjalny gaz, który rozluźnia dziecko i znacznie uspokaja.