Okucia ciesielskie na budowę i do małej architektury

Okucia ciesielskie służą do łączenia poszczególnych elementów konstrukcji drewnianych, stanowią więc niezastąpione akcesoria, stosowane podczas budowania i tworzenia różnego typu obiektów z drewna. Jakie rodzaje są dostępne i co warto o nich wiedzieć?

Typy okuć ciesielskich

Okucia ciesielskie to specjalny rodzaj okuć, wykorzystywany na budowie, a także przy tworzeniu konstrukcji małej architektury oraz mebli. Służą one do łączenia ze sobą elementów drewnianych, np. belek, a także ich montażu do podłoża, np. do fundamentów. Wyróżnia się wśród nich modele przeznaczone specjalnie do budownictwa – ze względu na większe przeciążenia, na które będą wystawione, muszą spełniać specjalne normy i wymagania pod względem wytrzymałości na obciążenia oraz na działanie szkodliwych czynników. Dostępne są także okucia ciesielskie do małej architektury, jak np. konstrukcje ogrodowe typu altana – ponieważ są narażone na mniejsze obciążenie, nie muszą już posiadać odpowiednich atestów. Ze względu na możliwe wystawienie ich na działanie szkodliwych czynników, takich jak zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć i skrajne temperatury, zazwyczaj są to elementy zabezpieczone za pomocą ocynkowania, które może mieć różną grubość.

Do najczęściej stosowanych złączy ciesielskich zalicza się takie elementy, jak:

– łączniki kątowe, tzw. kątowniki, które umożliwiają łączenie ze sobą belek i innych elementów drewnianych pod różnymi kątami, w zależności od potrzeb,

– podstawy belek, czyli elementy umożliwiające przymocowanie belek do podłoża, np. do fundamentów,

– wsporniki, czyli metalowe elementy wzmacniające podwieszane konstrukcje, np. w przypadku półek.

Okucia ciesielskie występują w wielu wariantach, ze względu na docelowe zastosowanie, wymiary i kształty. Można znaleźć modele przeznaczone do różnego typu konstrukcji, o różnym sposobie montażu, wykonane z różnych materiałów. Są zabezpieczone przed korozją i wytrzymałe na przeciążenia, dzięki czemu doskonale pełnią swoją funkcję, stanowiąc solidne i trwałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcji drewnianych.

Okucia ciesielskie – jakie znajdują zastosowanie i gdzie najlepiej je kupić?

Okucia ciesielskie są niezbędne podczas budowy konstrukcji z drewna. Wykorzystuje się je w budownictwie, np. przy tworzeniu konstrukcji dachu, szkieletu domu drewnianego czy tarasu. Znajdują także zastosowanie przy budowie małej architektury, jak altana ogrodowa. Są także wykorzystywane przy produkcji niektórych mebli, np. ławek ogrodowych. Można z ich pomocą stworzyć wiele różnorodnych konstrukcji codziennego użytku.

Ponieważ to właśnie od złączy ciesielskich zależy trwałość danej konstrukcji lub obiektu, muszą one spełniać odpowiednie normy. Najlepiej szukać więc ich w miejscach, gdzie dostępne są modele od sprawdzonych, renomowanych producentów. Jednym z najlepszych źródeł jest sklep z okuciami, w którym można znaleźć szeroki wybór wysokojakościowych złączy, wyróżniających się wysoką wytrzymałością i jakością wykonania.