Drukowanie 3D – na czym polega i jakie ma zastosowania?

Druk 3D wprowadził zupełnie nową jakość w przygotowywaniu prototypów i modeli różnego typu obiektów, stanowiąc o wiele tańszą, łatwiejszą i szybszą alternatywę dla dotychczas stosowanych metod. Co warto wiedzieć o tej innowacyjnej technologii i jakie ma ona obecnie zastosowania we współczesnym przemyśle?

Czym dokładnie jest druk 3D?

Druk 3D nazywa się także drukowaniem przestrzennym i jest to technologia, która pozwala na odwzorowanie komputerowego projektu w formie trójwymiarowego modelu. Wykorzystuje się do tego celu drukarki 3D, specjalistyczne urządzenia, które z ogromną dokładnością odwzorowują dany projekt, wykorzystując do tego różnego rodzaju materiały – najczęściej tworzywa sztuczne, choć obecna technologia pozwala także na zastosowanie innych baz, również topliwych, jak np. metale czy nawet czekolada. Drukowanie 3D znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, całkowicie zmieniło bowiem proces powstawania prototypów i modeli oraz w sposób znaczący zmniejszyło koszty produkowania pojedynczych elementów, np. dając możliwość wykonania pojedynczych egzemplarzy nieprodukowanych już na dużą skalę części.

Jakie zastosowania mają wydruki 3D?

Wydruki 3D wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu, a także w życiu codziennym czy nawet – w medycynie. Od momentu wynalezienia drukowania przestrzennego, opracowanego w 1984 roku przez Charlesa Hulla, powstało wiele jego rodzajów, pozwalających na realizację coraz bardziej efektownych projektów. Rozwijająca się technologia pozwoliła także na tworzenie coraz bardziej zaawansowanych drukarek 3D o coraz szerszych możliwościach.

Obecnie wydruk 3D stosowany jest głównie do wykonywania gotowych produktów, najczęściej z tworzyw sztucznych – powstają tym sposobem figurki, modele, przedmioty codziennego użytku, a nawet protezy kończyn. Możliwości są w tym przypadku niemal nieograniczone, dlatego wiele przedsiębiorstw, a także osób prywatnych korzysta z możliwości drukarek 3D w tym zakresie.

W przemyśle ogromne zastosowanie znalazło także przygotowywanie prototypów za pomocą druku 3D. Wcześniej produkcja prototypu była skomplikowana i kosztowna, a każde wprowadzane do projektu poprawki wymagało dodatkowych nakładów. Dzięki drukowaniu przestrzennemu stworzenie modelu produktu, który ma zostać wprowadzony do masowej produkcji stało się o wiele tańsze, prostsze i szybsze, a ewentualne korekty nie stanowią już problemu – z tego względu coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie.

Podobnie wygląda produkcja poszczególnych części do urządzeń – dzięki drukowaniu 3D opłacalne stało się ich wykonywanie na mniejszą skalę, np. do starszych modeli, dla których nie prowadzi się już produkcji.

Ze względu na możliwość wykorzystania czekolady czy nawet cukru, drukowanie przestrzenne jest wykorzystywane nawet w gastronomii, np. przy wykonywaniu czekoladek o niestandardowej formie.

Co ciekawe, druk 3D znajduje zastosowanie także w medycynie, pomagając w odtwarzaniu tkanek. Dalsze badania w tej dziedzinie mogą przynieść jeszcze bardziej zaskakujące rezultaty, zmieniające oblicze nowoczesnej medycyny.

Jakie rodzaje druku 3D są obecnie stosowane?

Druk 3D Warszawa to wyjątkowo innowacyjna technologia, która wprowadziła wiele pozytywnych zmian do przemysłu na całym świecie. Obniżyła koszty produkcji i sprawiła, że wytwarzanie wielu obiektów stało się o wiele bardziej opłacalne i łatwiej dostępne. Obecnie wykorzystuje się prostsze drukarki domowe, korzystające głównie z filamentu z tworzyw sztucznych, jak i zaawansowane modele przemysłowe, pracujące na żywicy, gumie, betonie oraz innych, bardziej wymagających materiałach. Wykorzystuje się przy tym różne rodzaje druku 3D – do najważniejszych z nich należą:

– SLA, czyli Stereolitografia, tradycyjne drukowanie przestrzenne za pomocą płynnej żywicy, utwardzanej laserem,

– FDM, najbardziej popularna metoda, opierająca się na termoplastycznym materiale,

– SLS, w której materiałem jest proszek budulcowy, stapiany za pomocą lasera,

– DMLS, pozwalający na pracę z metalem.