Zapewnienie sobie oraz pracownikom największego bezpieczeństwa powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy – jeżeli więc prowadzisz firmę, powinieneś zaopatrzyć budynek w najlepsze rozwiązania, między innymi do powstrzymywania rozprzestrzeniającego się pożaru. Szczególnie niezbędne okażą się tutaj systemy gaśnicze, które uruchomią się w momencie wykrycia ognia i skutecznie poradzą sobie z płomieniami. Sprawdźmy, jaki mamy wybór i w co warto zainwestować!

Dlaczego systemy gaśnicze są tak niezbędne?

Systemy gaśnicze, obok instalacji alarmowych, są tymi najważniejszymi, które mają chronić pracowników w przypadku pojawienia się ognia. Są one o tyle ciekawym rozwiązaniem, że uruchamiają się same, w momencie wykrycia ognia – możliwe jest to dzięki specjalnym czujnikom dymu. System taki rozpoczyna działanie i jest w stanie powstrzymać ogień w zalążku – jeszcze przed jego rozprzestrzenieniem się, dzięki czemu nie będzie konieczna interwencja straży pożarnej. Dzięki temu nie dojdzie do negatywnych skutków pożaru, a więc narażenia zdrowia czy życia użytkowników budynku albo zniszczenia ważnej firmowej dokumentacji lub sprzętów.

Systemy gaśnicze mogą być bardzo różnorodne, dzięki czemu każdy właściciel czy zarządca budynku ma spory wybór – może postawić na rozwiązania, które są dopasowane do profilu jego działalności oraz rodzaju obiektu. Które z nich warto wybrać?

  1. Instalacje gaśnicze gazowe. Nowoczesne rozwiązania, które w gaszeniu pożarów wykorzystują specjalne gazy. Ich działanie polega przede wszystkim na tym, aby obniżyć poziom tlenu w pomieszczeniu, co uniemożliwi rozprzestrzenianie się pożaru, ale jednocześnie nie będzie niebezpieczne dla osób przebywających w budynku. W tym wypadku mamy możliwość zastosowania takich rozwiązań, jak Inergen, dwutlenek węgla, FM-200, Novec-1230 i wiele innych.
  2. Instalacje gaśnicze wodne. Tradycyjne rozwiązania, stosowane od bardzo dawna, które w momencie wykrycia pożaru, będą gasić go wodą w różnych stanach skupienia. W tym wypadku mamy do czynienia z systemami, działającymi w oparciu o instalacje tryskaczowe, które są na stałe związane z obiektem, instalacje zraszaczowe, stosowane często jako uzupełnienia instalacji tryskaczowych oraz instalacje generujące mgłę wodną. Wszystkie sprawdzają się w różnych rodzajach obiektów i mają odmienne działanie, w związku z czym warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się gazowe systemy gaśnicze – wynika to z tego, że nie wykorzystują one wody, a co za tym idzie, nie narażają znajdującej się w obiekcie dokumentacji czy urządzeń na różnego rodzaju uszkodzenia. Jest to niezwykle istotne, gdy przechowujesz ważne dokumenty albo w codziennych działaniach korzystasz z drogich, nowoczesnych sprzętów – dzięki takim systemom zadbasz o ich bezpieczeństwo.

Które systemy gaśnicze wybrać?

Oczywiście wybór należy tutaj do Ciebie – wszystko zależy od Twoich potrzeb, rodzaju prowadzonej działalności, a także specyfiki budynku. Zyskujesz wiele możliwości, a najważniejsze jest znalezienie odpowiednich dostawców systemów przeciwpożarowych, którzy będą w stanie nie tylko zamontować w obiekcie nowoczesną instalację, ale również zapewnić jej kompleksowy serwis, a Tobie pełne wsparcie – również w obsłudze instalacji. Sprawdź zatem dokładnie dostępne na rynku rozwiązania, wybierz odpowiednich specjalistów i zapewnij bezpieczeństwo – sobie, innym użytkownikom budynku oraz wszelkim wartościowym przedmiotom, jakie znajdują się w obiekcie!